Kredyt konsumencki – co to jest i kto go może zaciągnąć?
Interesuje Cię kredyt konsumencki? Zanim się na niego zdecydujesz, poznaj, na jakich zasadach jest on przyznawany. Kto może z niego skorzystać? Ile może wynosić maksymalna kwota? Sprawdź najważniejsze informacje o kredycie konsumenckim w naszym artykule.
Kredyt konsumencki – co to jest?
Decydując się na kredyt lub pożyczkę, nie zawsze myślimy o tym, jak jest ona definiowana prawnie. Z kilku względów warto zdobyć informacje na ten temat.
- Po pierwsze będzie nam łatwiej zrozumieć ofertę banków i instytucji finansowych. Nie każdy produkt w ofercie jest bowiem kredytem konsumenckim.
- Po drugie, znając zasady, nie będziemy tak podatni na wprowadzanie nas w błąd. Wiedząc, co to jest kredyt konsumencki, wiesz, jaka może być jego wysokość oraz w jakiej wysokości może być oprocentowany.
- Jak przepisy określają kredyt konsumencki? Definicja jest dostępna w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 2022.02.02. Brzmi ona:
“Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi.”
Co więcej, kredyt konsumencki nie może być zabezpieczony hipoteką w celu zakupu
lub remontu domu. Oznacza to, że kredyt hipoteczny jest innym produktem.
Kredytem konsumenckim nie jest również leasing. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy konsument zobowiązuje się do nabycia przedmiotu leasingu na koniec umowy.
Oprocentowanie kredytu konsumenckiego
Przepisy określają wysokość oprocentowania. Dzięki nim masz pewność, że bank lub inna instytucja finansowa nie zawyżył wysokości odsetek za kredyt.
Ile one wynoszą? Wysokość odsetek ustawowych, czyli kapitałowych reguluje art. 359 Kodeksu cywilnego. Według niego ich podstawowa wartość wynosi sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Maksymalna wysokość zaś nie może przekraczać dwukrotności wartości odsetek ustawowych.
Z kolei odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych w przypadku odsetek podstawowych. Odsetki maksymalne zaś nie mogą być wyższe niż dwukrotność stawki podstawowej.
Kredyt konsumencki na dowolny cel?
Wiesz już, co to jest kredyt konsumencki. Definicja mówi o tym wprost, że są to takie zobowiązania finansowe, jak:
- pożyczki;
- kredyty bankowe;
- kredyty samochodowe;
- kredyty odnawialne;
- kredyt zaciągany wobec osób trzecich, kiedy konsument zobowiązuje się do zwrotu spełnionego świadczenia;
- umowy o odroczeniu terminu spełniania świadczenia pieniężnego w sytuacji, kiedy konsument jest zobowiązany do poniesionych w związku z tym kosztów.
Wynika z tego, że kredyty konsumenckie możesz zaciągać na dowolny cel. Niezależnie
od tego, czy planujesz zakup samochodu czy podróż marzeń, obowiązują te samy zasady.
Co więcej, kredyt konsumencki może być oferowany nie tylko przez bank, ale również przez inne instytucje finansowe, w tym takie jak firmy pożyczkowe czy SKOK-i. Ich oferta może się różnić od propozycji banków. Istotny jest fakt, że kredyt konsumencki jest przyznawany wyłącznie osobom fizycznym. Nie można go zaciągnąć na potrzeby firmy czy działalności gospodarczej.
Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – czym się różnią?
Pisząc o kredycie konsumenckim, nie można nie wspomnieć o kredycie konsumpcyjnym. Wielu klientów używa tych pojęć zamiennie. Czy słusznie? Pomimo tego, że w ofertach banków i instytucji finansowych można znaleźć ofertę kredytów konsumpcyjnych, nie są one definiowane przez przepisy. Czym zatem one są?
Przyjęło się uważać, że kredyty konsumpcyjne to nic innego jak kredyty gotówkowe przeznaczone na cele konsumpcyjne. Są one udzielane przez banki na dowolny cel. Można do nich zaliczyć:
- pożyczki;
- kredyty na karcie kredytowej;
- kredyty na rachunku bieżącym;
- kredyty gotówkowe.
Jak widzisz, nie ma dużej między kredytem konsumpcyjnym, a konsumenckim. Dlatego nazwy te są często stosowane wymiennie.
Kredyt konsumencki to po prostu kredyt gotówkowy lub pożyczka, jaką możesz otrzymać
w instytucjach finansowych. Dzięki niemu możesz spełnić swoje marzenia, kupić samochód czy wyremontować mieszkanie.