Finansowanie zakupu samochodu – co oprócz kredytu?

Zakup nowego samochodu prosto z salonu daje wiele korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom indywidualnym. Niezawodność, komfortowe wyposażenie i brak konieczności wykonywania częstych napraw, to tylko niektóre powody, dla których wiele osób preferuje kupno pojazdu na rynku pierwotnym. Oczywiście najwygodniejszą formą finansowania takiej transakcji jest zakup za gotówkę, jednak nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. Drugą naturalną opcją, którą bierzemy pod uwagę, jest więc kredyt. A czy są inne sposoby na finansowanie zakupu auta?

Finansowanie zakupu samochodu – przegląd dostępnych opcji

Koszty związane z zakupem oraz eksploatacją nowych samochodów rosną. Warto więc gruntownie przemyśleć sposób finansowania pojazdu, aby nie był on zbytnim obciążeniem dla domowego lub firmowego budżetu. Do najpopularniejszych opcji poza zakupem za gotówkę, należą:

  • kredyt samochodowy,
  • leasing samochodu,
  • kredyt gotówkowy.

Kredyt samochodowy

Innym sposobem na finansowanie samochodu jest zakup na kredyt. Spośród dostępnych opcji, ta wymaga spełnienia największej liczby formalności, przez co może nie być dostępna dla każdego. Pamiętajmy również, że kredyt samochodowy to forma finansowania celowego. W umowie mogą znaleźć się wymogi co do marki, konkretnego modelu, wieku czy standardu wyposażenia. Nie zawsze kredyt na samochód umożliwi również finansowanie auta używanego.

Kredyt gotówkowy

Alternatywą, która daje większą swobodę i jest łatwiej dostępna, może okazać się kredyt gotówkowy, który przeznaczymy na zakup pojazdu. Ceną za łatwiejszy dostęp i brak skomplikowanych wymogów będzie jednak wyższy koszt takiej formy finansowania zakupu samochodu. Droższa rata to sposób, w jaki bank zabezpiecza się ze względu na zwiększone ryzyko, związane z udzielaniem pożyczek bez zabezpieczenia.

Leasing samochodu

Dobrym pomysłem na to, jak sfinansować zakup samochodu, może okazać się leasing. Od kilku lat jest on dostępny zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W odróżnieniu od kredytu leasing konsumencki udzielany jest zwykle na uproszczonych zasadach. W zamian za stałą miesięczną ratę, przez cały okres umowy użytkownik korzysta z samochodu należącego do leasingodawcy, a po spłacie wszystkich rat może wykupić auto na własność, za ułamek jego wartości.

Kredyt, raty czy leasing – jakie finansowanie samochodu wybrać?

Wybierając optymalny sposób finansowania, warto uwzględnić zalety i wady każdej z dostępnych opcji. Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze własne możliwości finansowe, życiowe potrzeby oraz inne wydatki, które wpływają na miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego lub firmy. Pod względem elastyczności warunków oraz dostępności, ciekawym rozwiązaniem dla firm okazuje się leasing, znacznie łatwiejszy do uzyskania od kredytu samochodowego. Za jego pomocą możliwe jest zarówno finansowanie samochodu używanego, jak i prosto z salonu, a możliwość wykupu po zakończeniu umowy pozwoli cieszyć się sprawdzonym, pewnym pojazdem przez długie lata.