Jakie dokumenty są wymagane do leasingu?

Chcesz zdecydować się na leasing? Dokumenty, jakie będą Ci potrzebne do zawarcia umowy, warto przygotować jeszcze przed złożeniem wniosku. Sprawdź, jakie formalności są wymagane do podpisania umowy i kto może skorzystać z leasingu.

Jakie dokumenty do leasingu są niezbędne?

Dla wielu osób leasing jest formą kredytu samochodowego. Takie porównanie jest jednak sporym uproszczeniem. Leasing bowiem może być udzielony nie tylko w banku, ale także u dealera lub w firmie leasingowej. To, co go najbardziej wyróżnia, to niewielkie wymagania i minimalne formalności. Nie musisz płacić pełnej ceny auta, tylko jego część w comiesięcznych ratach. Ich wysokość jest ustalana proporcjonalnie do spadku wartości. Dzięki temu nie tracisz na nim wraz z upływem czasu. Na koniec umowy możesz wymienić pojazd na nowy. To, jakie dokumenty do leasingu są potrzebne, zależy od wybranej procedury. Firmy leasingowe mogą bowiem zdecydować się na procedurę uproszczoną lub standardową. Dowiedz się, czym się one różnią.

Czym jest procedura uproszczona?

Kiedy chcesz wziąć w leasing auto, najczęściej spotkasz się z procedurą uproszczoną. Dotyczy ona tych środków trwałych, na które jest duży popyt. Przykładem są:

  • samochody osobowe;
  • samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony;
  • maszyny i urządzenia biurowe od renomowanych producentów.

Leasing – jakie dokumenty przy procedurze uproszczonej?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Procedura uproszczona nie wymaga wielu dokumentów. W przypadku osoby fizycznej wystarczy:

  • dowód osobisty;
  • wniosek leasingowy.
  • Kiedy leasing jest zawierany na firmę, należy przedstawić dodatkowo jej dane rejestrowe. Są to takie informacje jak NIP czy REGON.

Kiedy stosowana jest procedura standardowa?

W przypadku droższego sprzętu i skomplikowanych umów stosowana jest procedura standardowa. Dotyczy to zwłaszcza takich środków trwałych, które są drogie, pochodzą od nieznanych producentów lub mają niski popyt na rynku.

Leasing – dokumenty przy procedurze standardowej

Dokumenty do leasingu przy procedurze standardowej obejmują te same dane, o których pisaliśmy w przypadku procedury uproszczonej. Oprócz nich należy również przygotować:

  • ostatnie deklaracje VAT-7;
  • bilans i rachunek zysków i strat;
  • ostatnią deklarację podatkową;
  • zaświadczenie o numerze REGON i NIP;
  • wpis do CEIDG;
  • umowa spółki.

Niekiedy potrzebne jest oświadczenie o niezaleganiu ze składkami do ZUS czy US, deklaracja majątkowa czy stan zobowiązań.

Jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Wiesz już, jakie dokumenty do leasingu trzeba mieć ze sobą. Dzięki temu możesz wcześniej przygotować się na wymagane formalności. W przypadku procedury uproszczonej nie potrzeba wiele. Wystarczą dokumenty, które potwierdzą Twoje dane lub dane firmy. Kiedy konieczna jest procedura standardowa, zebranie niezbędnych dokumentów może zająć nawet kilka tygodni.

Co oprócz tego jest potrzebne, aby zawrzeć umowę leasingu?

Zanim zdobędziesz niezbędne dokumenty do leasingu, możesz wypełnić specjalny wniosek. Będzie w nim wskazany konkretny przedmiot umowy leasingu. Do jego wypełnienia konieczne są podstawowe dane osobowe lub informacje o Twojej firmie. Dołącz do wniosku wymagane załączniki i złóż u leasingodawcy.

Kolejny krok leży już po stronie firmy leasingowej. Musi ona sprawdzić przyjęty wniosek. Jej zadaniem jest również ocena Twojej sytuacji finansowej. Nie bez znaczenia jest dotychczasowa historia kredytowa oraz bieżące zobowiązania. Nie musisz jednak martwić się na zapas. W przypadku procedury uproszczonej leasingodawca nie ma wysokich wymagań. Każdy wniosek zaś jest rozpatrywany indywidualnie. Kiedy leasingodawca wyda pozytywną decyzję, możesz przygotować się do podpisania umowy leasingu. Wkrótce potem otrzymasz kluczyki do wymarzonego auta.

Jeśli szukasz prostej i niedrogiej metody na finansowanie auta, zdecyduj się na leasing. Jakie dokumenty są potrzebne? W większości przypadków wystarczy dowód osobisty lub dane rejestrowe firmy. Tylko tyle dzieli Cię od korzystania z nowego samochodu.