Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać leasing?
Samochody, urządzenia biurowe, komputery – leasing pozwala na finansowanie nie tylko pojazdów, ale także innych przedmiotów. Chcesz dowiedzieć się, jakie warunki leasingu trzeba spełnić, aby go otrzymać? Czy możesz z niego skorzystać? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Czy leasing jest dla każdego?
Z czym kojarzy Ci się leasing? Ten rodzaj finansowania jest łączony głównie z samochodami i przedsiębiorcami. Jak się jednak okazuje, może on dotyczyć także innych rzeczy i mogą z niego korzystać nie tylko przedsiębiorcy. Leasing kierowany jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczy lub spółki.
Leasing – jakie wymagania dla firm
Chociaż staranie się o leasing przypomina procedurę o kredyt w banku, wymaga on znacznie mniej formalności. Dotyczy to zwłaszcza procedury uproszczonej, z którą spotkasz się przy samochodach osobowych.
Jakie warunki leasingu trzeba spełnić, aby zasiąść za kierownicą wymarzonego auta? Przede wszystkim wypełnij odpowiedni wniosek. Podczas jego weryfikacji zostaniesz też poproszony o okazanie dowodu osobistego. Uproszczone formalności to jeden z powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na leasing. Wymagania, jakie mają firmy leasingowe, dotyczą takich aspektów jak:
- czas prowadzenia firmy – minimalny okres prowadzenia firmy może różnić się u poszczególnych leasingodawców. Niektóre firmy akceptują wnioski od działalności gospodarczej, która została zarejestrowana jeszcze tego samego dnia. Inne zaś mogą udzielać leasingu tylko tym, którzy działają co najmniej 3, 6 lub więcej miesięcy.
- historia kredytowa – niezależnie od tego, czy decydujesz się na kredyt lub leasing bądź gotowy na sprawdzenie swojej historii kredytowej. Negatywne wpisy w BIK i w innych bazach dłużników mogą pogorszyć Twoją ofertę. Możliwe, że firma poprosi Cię wtedy o dodatkowe zabezpieczenie leasingu.
Procedura standardowa dotyczy już droższych urządzeń np.: sprzętu rolniczego. W jej przypadku warunki leasingu dotyczą także zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego. Wymagany może być również rachunek zysków i strat, deklaracje PIT lub CIT i zaświadczenie o dochodach lub obrotach.
Zasady leasingu
Znasz już warunki leasingu, czy jednak wiesz, jakie są jego zasady? Co wlicza się do rat leasingowych, jak możesz od niego odliczyć podatki, kiedy stajesz się właścicielem pojazdu? Wszystko zależy od tego, na jaki leasing się zdecydujesz. Poznaj jego rodzaje.
Co to jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców. Pozwala on na liczne korzyści podatkowe. Jakie? Możesz odliczyć od podatku miesięczne raty leasingowe i opłatę wstępną. Czas trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi co najmniej 40% okresu amortyzacji. Po jej zakończeniu możesz zdecydować się na wykup pojazdu lub wymienić go na nowy. Dla osób, które prowadzą swoją firmę, jest to kusząca możliwość optymalizacji kosztów. Leasing operacyjny umożliwia nie tylko korzystanie z samochodu, ale także odliczenie comiesięcznej raty i kosztów eksploatacyjnych.
Co to jest leasing finansowy?
Zasady leasingu finansowego różnią się od warunków, na jakich przyznaje się leasing operacyjny. Gdzie leży różnica? Najważniejszą cechą tego typu umowy jest wykup. Wraz z ostatnią ratą stajesz się właścicielem pojazdu. W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy wchodzi w skład Twojego majątku. Z tego powodu to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. Od podatku odliczyć możesz część odsetkową raty, jednak nie część kapitałową. Podatek VAT jest zaś płacony z góry wraz z czynszem inicjalnym.
Łatwe warunki leasingu sprawiają, że ten rodzaj finansowania cieszy się tak dużą popularnością. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, czy jesteś osobą prywatną, możesz z niego skorzystać i cieszyć się nowym autem.