Kredyt samochodowy na firmę
Właściciele firm mogą skorzystać z różnych opcji finansowania zakupu nowego pojazdu. Jedną z nich stanowi kredyt samochodowy na firmę, udzielany przez banki lub instytucje finansowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury artykułu o kredycie samochodowym jako ofercie przeznaczonej dla przedsiębiorców, która dzięki rozłożeniu płatności na raty nie obciąża w tak dużym stopniu budżetu firmowego co zakup gotówkowy.
Kredyty samochodowe dla firm – co warto wiedzieć?
Kredyt samochodowy dla firmy to produkt o charakterze celowym, występujący w kilku wariantach organizacji płatności. W formie klasycznej kredyty samochodowe dla firm wymagają wniesienia wkładu własnego w określonej wartości procentowej, a następnie spłat rat kapitałowo-odsetkowych w całym okresie kredytowania. Na wysokość miesięcznej raty wpływa stawka WIBOR 3M oraz marża instytucji udzielającej kredytu.
Kredyt samochodowy dla firm – wymagane dokumenty
Ubieganie się o kredyt na samochód dla firm w banku lub instytucji finansowej pociąga za sobą konieczność weryfikacji zdolności kredytowej i historii w BIK. Bank lub instytucja finansowa wymaga okazania dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody. Dokumenty dotyczące samego pojazdu to przede wszystkim kopia dowodu rejestracyjnego i umowa przedwstępna kupna-sprzedaży pojazdu. Dodatkowe formalności związane z uzyskaniem kredytu będą wymagały ustalenia zabezpieczenia jego spłaty. Do najczęściej stosowanych mechanizmów należy tutaj cesja praw z polisy AC, a także instytucja przewłaszczenia częściowego i przewłaszczenia warunkowego. Przewłaszczenie częściowe oznacza, że bank/instytucja finansowa zostaje współwłaścicielem samochodu do czasu całkowitej spłaty zadłużenia przez kredytobiorcę. Przewłaszczenie warunkowe ustanawia bank lub instytucję finansową jako współwłaściciela tylko w przypadku zalegania z opłatami ratalnymi.
Kredyt na samochód dla firmy – w banku czy w instytucji finansowej?
Procedury bankowe wymagają czasu i przedłożenia wielu dokumentów potwierdzających zdolność kredytową. Firmy o krótkim stażu na rynku lub borykające się ze spadkiem dochodów zostają bardzo często skreślane z listy podmiotów uprawnionych do otrzymania kredytu. Z pomocą przychodzą instytucje pożyczkowe specjalizujące się w udzielaniu kredytów samochodowych. Rynek pożyczek pozabankowych cechuje się znacznie większą elastycznością i otwartymi warunkami udzielanego wsparcia. Dzięki optymalnym mechanizmom zabezpieczenia spłaty długu zaciera się obecnie różnica między oprocentowaniem kredytu samochodowego w banku i instytucji finansowej. Przystępne warunki spłaty rat, brak wpisu instytucji finansowej do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela, elastyczny harmonogram oraz możliwość negocjacji – to wszystko sprawia, że kredyt samochodowy dla firmy na rynku pozabankowym może stanowić niezwykle atrakcyjną alternatywę dla propozycji banków.