Leasing a kredyt samochodowy?

Własny samochód już dawno przestał być postrzegany jako dobro luksusowe. Obecnie auto traktujemy jak narzędzie pracy oraz środek umożliwiający sprawne, codzienne funkcjonowanie. Musi być więc niezawodne i komfortowe. To z kolei niekwestionowane zalety samochodów nowych, na których zakup decyduje się coraz więcej konsumentów. Nie zawsze musi być to transakcja gotówkowa. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio wysoką sumą środków własnych, warto rozważyć alternatywne opcje finansowania, takie jak leasing czy kredyt na samochód dla osoby prywatnej. Jakie są między nimi podobieństwa, różnice i na co warto się zdecydować?

Czym się różni leasing od kredytu samochodowego?

Aby podjąć świadomą i zarazem najkorzystniejszą dla siebie decyzję, warto dokładnie przeanalizować wszystkie zalety oraz wady poszczególnych form finansowania. Nie zawsze o tym, czy w danym przypadku lepszy będzie kredyt samochodowy czy leasing, decydują wyłącznie koszty. Pod uwagę trzeba wziąć także wiele innych czynników jak np. kwestia własności pojazdu, obowiązki ubezpieczeniowe czy indywidualne warunki zawarte w umowie.

Zakup samochodu na kredyt

Chcąc wesprzeć zakup samochodu kredytem, mamy do wyboru tak naprawdę dwie opcje:

  • kredyt samochodowy,
  • kredyt gotówkowy.

Kredyt samochodowy

W przypadku kredytu samochodowego klient banku zostaje zobowiązany do zakupu konkretnego modelu pojazdu, o określonych w umowie parametrach. Dodatkowo bank na zakupionym samochodzie ustanawia zabezpieczenie, najczęściej w formie przewłaszczenia, depozytu karty pojazdu czy cesji praw z AC. To z kolei powoduje, że de facto staje się on współwłaścicielem samochodu do czasu spłaty całości zobowiązania, z wyłączeniem sytuacji kiedy zabezpieczeniem jest przewłaszczenie warunkowe.

Kredyt gotówkowy na samochód

Przy kredycie gotówkowym klient nie jest związany wymogami co do konkretnego pojazdu, więc może przeznaczyć otrzymane pieniądze na zakup dowolnego modelu. Taka forma finansowania będzie znacznie korzystniejszym wyborem, jeśli chcemy kupić np. auto używane lub starsze. Jednocześnie, kredyt gotówkowy oznacza zwykle mniej formalności po stronie konsumenta. Warto pamiętać, że taki kredyt nie jest zabezpieczony, dlatego ceną za ryzyko, jakie ponosi instytucja udzielająca finansowania, będzie z reguły znacznie wyższy koszt kredytu gotówkowego w porównaniu z celowym kredytem na samochód. Zaletą tej opcji jest jednak to, że od samego początku klient jest jedynym właścicielem samochodu, dlatego może dowolnie nim rozporządzać. A czym się różni leasing od kredytu samochodowego?

Leasing samochodu dla osoby prywatnej

Leasing jeszcze do niedawna był dostępny niemal wyłącznie dla przedsiębiorców, obecnie coraz częściej jest oferowany także w formie leasingu konsumenckiego. Właściciel pojazdu (leasingodawca) na mocy zawartej umowy udostępnia użytkownikowi (leasingobiorcy) pojazd wraz z prawem do jego użytkowania. W zamian za to leasingobiorca płaci comiesięczną ratę oraz zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy.

Przez cały okres jej obowiązywania to firma leasingowa pozostaje właścicielem pojazdu, przez co użytkownik nie może go sprzedać, ani dokonywać w nim zmian na własną rękę, które zmieniałyby konstrukcję pojazdu (ale może np. przyciemnić szyby, zmienić wydech itp.). Po uiszczeniu ostatniej raty użytkownik może zwrócić pojazd leasingodawcy lub wykupić go za ułamek wartości, stając się jego pełnoprawnym właścicielem.

Leasing czy kredyt na samochód dla osoby prywatnej?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy korzystniejszy będzie leasing, czy kredyt na samochód, w każdym przypadku wymaga gruntownej analizy. Każda z opisywanych powyżej form finansowania ma swoje słabsze strony, ale również niekwestionowane zalety. Sfinansowanie samochodu kredytem gotówkowym daje pełną swobodę jego użytkowania, jednak taki kredyt będzie droższy od kredytu celowego.

Osobom w nieco trudniejszej sytuacji materialnej znacznie łatwiej będzie otrzymać leasing a kredyt samochodowy to najlepsza opcja dla tych, którzy celują w konkretną markę, model oraz wariant wyposażenia auta, jednak w zamian za to są gotowi na wyższe koszty finansowania. Biorąc pod uwagę ogólne warunki, leasing samochodu dla osoby prywatnej wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem – z jednej strony pozwoli sfinansować nowe auto z możliwością wykupu, z drugiej – jest łatwiejszy do uzyskania niż kredyt i często znacznie tańszy od niego.