Wiele osób prywatnych, a także właścicieli firm, obawia się, że wybrany przez nich leasing wpłynie na ich zdolność kredytową. Czy taka obawa ma uzasadnienie? Dowiedz się, jak to wygląda w przypadku różnych rodzajów leasingów. Sprawdź, jakie konsekwencje wiążą się z tą opcją finansowania samochodu lub innego sprzętu.

Spis treści:

  1. Zdolność kredytowa - co to takiego?
  2. Czy leasing wpływa na zdolność kredytową?
  3. Leasing operacyjny a zdolność kredytowa
  4. Leasing finansowy a zdolność kredytowa
  5. Podsumowanie

Zdolność kredytowa - co to takiego?

Zdolność kredytowa to ocena kredytobiorcy pod kątem spłaty przyszłych zobowiązań. Jest ona wykonywana przez banki oraz inne instytucje finansowe. Pod lupę brane są takie parametry jak dochody, wydatki, historia kredytowa oraz bieżące zobowiązania. Na tej podstawie bank może sprawdzić, czy istnieje ryzyko z udzieleniem Ci kolejnego kredytu lub innego produktu finansowego.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ to właśnie zdolność kredytowa decyduje o tym, czy zostanie przyznany Ci kredyt, pożyczka czy inny rodzaj finansowania. Jest ona również brana pod uwagę w przypadku zawierania różnego rodzaju umów, np. abonamentowych. Im jest ona wyższa, tym Twoja sytuacja jest oceniana korzystniej. Dzięki temu bank chętniej udzieli Ci kredytu na lepszych warunkach.

Czy leasing wpływa na zdolność kredytową?

Mówiąc najprościej, leasing może wpływać na Twoją zdolność kredytową. W zależności od jego typu oraz sposobu księgowania może ją obniżać. Jednak nie zawsze tak musi być. Dlatego warto sprawdzić poszczególne rodzaje leasingu i ich wpływ na zdolność kredytową.

Leasing operacyjny a zdolność kredytowa

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania, która może mieć wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do leasingu finansowego przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. Co więcej, jako leasingobiorca masz możliwość odliczenia comiesięcznych rat, a także opłaty wstępnej.

Ponadto leasing operacyjny pozwala na korzystanie z pojazdu lub innego przedmiotu umowy bez większych wydatków początkowych. Tym samym łatwiej będzie Ci zachować płynność finansową.

Z drugiej strony warto pamiętać, że koszty rat leasingowych są traktowane jako koszty uzyskania przychodu, co zmniejsza dochód firmy. Taka sytuacja ma już wpływ na ocenę zdolności finansowej przez banki.

Leasing finansowy a zdolność kredytowa

Z kolei leasing finansowy pod wieloma względami różni się od leasingu operacyjnego. Przede wszystkim przedmiot leasingu, na przykład samochód, jest ujmowany jako składnik majątku firmy. W ramach kosztów uzyskania przychodów firma dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a w koszty zalicza również część odsetkową rat leasingowych.

Z racji tego, że odpisy amortyzacyjne są niższe od raty, wpływa to na wyższe dochody firmy. Taka sytuacja zaś przekłada się na lepszą ocenę zdolności kredytowej.

Ponadto w przypadku tego leasingu przedmiot umowy jest częścią majątku firmy. Koszty amortyzacji oraz odsetki od rat leasingowych są wliczane do kosztów uzyskania przychodów, co może mieć stosunkowo niewielki wpływ na zdolność kredytową.

Leasing konsumencki a zdolność kredytowa

Jeszcze inaczej sytuacja wpływa na leasing konsumencki. Chociaż nie jest on zaznaczany bezpośrednio jako zadłużenie, bank może go uznać jako dodatkowe zobowiązanie. Zwykle jednak instytucje finansowe patrzą na niego przychylniejszym okiem niż na kredyt czy pożyczkę. Niemniej warto pamiętać, że leasing konsumencki również wpływa na zdolność kredytową.

Podsumowanie

Jak widzisz, różne rodzaje leasingu wpływają inaczej na zdolność kredytową. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Z tego powodu warto uwzględnić te różnice przed podjęciem decyzji. W przypadku wątpliwości i obaw warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże ocenić Twoją sytuację. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybrany przez Ciebie leasing nie będzie stał na przeszkodzie do innego finansowania czy otrzymania kredytu.