Leasing bez wpłaty własnej – kto i kiedy może z niego skorzystać?

Zanim siądziesz za kółkiem wymarzonego samochodu, musisz spełnić kilka formalności. Jedną z nich jest opłata wstępna. Jej wysokość zależy od ceny auta. Zastanawiasz się, czy leasing bez wpłaty własnej jest możliwy? Dowiedz się o tym z naszego artykułu.

Dlaczego wpłata własna jest wymagana?

Wytłumaczmy wpłatę własną na przykładzie hipoteki. Kiedy decydujesz się na zakup mieszkania, liczysz się z tym, że bank poprosi Cię o wkład własny. Najczęściej wynosi on około 10-20% wartości nieruchomości. Dzięki niemu możesz zoptymalizować wysokość kolejnych rat.

W przypadku leasingu samochodu jest podobnie. Zgłaszając się do firmy leasingowej po swój wymarzony model auta, jesteś proszony o tak zwany czynsz inicjalny. To nic innego jak opłata własna, którą znasz z kredytów hipotecznych. Podobnie jak w przypadku kredytów opłata własna jest zabezpieczeniem dla firmy leasingowej. Służy ona również samym klientom. Im jest ona wyższa, tym niższe raty zapłacisz za leasing.

Wpłata własna a korzyści podatkowe

Zanim zdecydujesz się na leasing bez wpłaty własnej, zwróć uwagę na korzyści podatkowe. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz odliczyć od niej podatek VAT w wysokości 50% lub 100%. Całkowite odliczenie jest możliwe, kiedy używasz samochodu wyłącznie w celach służbowych. Kiedy służy Ci również prywatnie, możesz odliczyć tylko 50% podatku VAT. Niemniej są to dodatkowe dla Ciebie pieniądze.

Czy leasing bez wpłaty własnej jest możliwy?

Nie zawsze dysponujemy pieniędzmi na opłatę własną. Dotyczy to zwłaszcza nowych firm, które dopiero budują swój kapitał. Kiedy leasing bez wkładu własnego jest możliwy? Okazuje się, że nie zawsze można z niego skorzystać.

Jak pamiętasz, wpłata własna jest dla firmy leasingowej zabezpieczeniem. Dlatego jest ona szczególnie ważna w przypadku nowych klientów. Dzięki niej jest mniej formalności, jakie należy spełnić. Późniejsze raty są za to niższe. Chociaż leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej jest rzadko możliwy, nie skreśla on Twoich możliwości. Pamiętaj, że czynsz inicjalny nie musi być wysoki. Wiele firm, w tym Cofidis, oferuje początkową opłatę w wysokości minimum 1%. Biorąc pod uwagę całkowitą wartość auta, nie jest to już tak wysoka kwota. Nie tylko zmniejszy ona kolejne raty, ale także da Ci możliwość odliczenia od niej podatku.

Kredyt samochodowy czy leasing?

Szukając alternatywy dla leasingu bez wpłaty własnej, sprawdź również oferty kredytów na samochód. Są one dostępne nawet przy 0% opłacie początkowej.

Jak widzisz, leasing bez wkładu własnego nie zawsze jest możliwy. Alternatywy do niego wiążą się za to z dodatkowymi kosztami. Zamiast ryzykować, lepiej wybierz najkorzystniejszą ofertę firmy leasingowej. W Cofidis otrzymasz kluczyki do wymarzonego auta już przy 1% opłaty własnej. To chyba niewielka cena za spełnienie marzeń, prawda?