Leasing czy wynajem samochodu? Na co lepiej się zdecydować?
Wynajem czy leasing to wciąż temat, który wraca, kiedy chcesz znaleźć najlepsze finansowanie auta. Chociaż cel jest ten sam, różnice w obu sposobach są znaczące i potrafią poróżnić ze sobą wielu kierowców. Co wybrać? Leasing czy wynajem? Sprawdź, co będzie dla Ciebie korzystniejsze.
Nieśmiertelny leasing – czy wciąż warto?
Kiedy nie chcesz zaciągać kredytu, a po prostu cieszyć się nowym autem, myślisz od razu o leasingu? Dla wielu osób to wciąż najlepsza opcja finansowania samochodu. Pozwala używać pojazdu przy niskiej miesięcznej racie. Natomiast po zakończeniu umowy, masz możliwość wykupu samochodu za symboliczną kwotę.
Jak to wygląda w praktyce? Aby otrzymać leasing, konieczne są pieniądze na opłatę wstępną. Najczęściej wynosi ona co najmniej 1% do 45%. Dzięki niej comiesięczne raty będą niższe. W ramach leasingu nie masz limitu kilometrów, po którego przekroczeniu, musisz zapłacić dodatkową opłatę.
Opłaty dodatkowe w leasingu
W przypadku opłat związanych z eksploatacją ponosisz je samodzielnie, o ile nie skorzystasz z dodatkowych opcji. Dla wielu osób są to kluczowe argumenty, kiedy rozważają, czy wybrać wynajem długoterminowy, czy leasing.
Leasing nie tylko dla przedsiębiorców
Trzeba także zwrócić uwagę na to, że leasing jest chętnie wybierany przez właścicieli firm. Mogą oni bowiem odliczyć sobie podatek od rat za auto i tym samym zmniejszyć sobie poniesione koszty. Nie zmienia to jednak faktu, że leasing konsumencki dalej może być opłacalny w wielu przypadkach.
Rosnąca popularność wynajmu
Zastanawiając się, czy wybrać leasing, czy wynajem, warto dowiedzieć się więcej na temat każdego rodzaju finansowania samochodu. Czym zatem charakteryzuje się wynajem długoterminowy? Różnicę między leasingiem a wynajmem widać już na samym początku. Kiedy decydujesz się na wypożyczenie samochodu, nie musisz płacić opłaty wstępnej. Jest to zatem dobre rozwiązanie, kiedy brakuje Ci środków, aby pokryć częściowo koszt samochodu.
- Tylko jedna opłata
Brak opłaty wstępnej powoduje za to większą ratę, jaką płacisz co miesiąc. Jest ona także zwiększona o doliczone usługi dodatkowe. W wynajmie długoterminowym nie martwisz się zatem o serwis czy ubezpieczenie. Wszystko płacisz w jednej, comiesięcznej racie.
- Wynajem a przebieg samochodu
Wynajem długoterminowy związany jest także z narzuconym przebiegiem samochodu. Jeśli ilość przejechanych kilometrów będzie większa, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Natomiast po zakończeniu umowy, pojazd oddajesz bez możliwości wykupienia.
Leasing a wynajem długoterminowy – różnice
Co wyróżnia leasing a wynajem? Przede wszystkim to, kto jest właścicielem pojazdu. Decydując się na wynajem długoterminowy, płacisz miesięczną opłatę z doliczonymi kosztami dodatkowymi. Jednak nie jesteś właścicielem samochodu. Oddajesz go na koniec umowy w odpowiednim stanie. W leasingu stajesz się właścicielem po jego wykupieniu. Jeżeli się na to zdecydujesz.
Z drugiej jednak strony leasing charakteryzuje się uproszczonymi procedurami. Są one ważne nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, ale także dla osób prywatnych chcących w przyszłości wykupić auto.
W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma takiej możliwości. Po zakończeniu umowy auto jest oddawane. Zamiast tego można wypożyczyć kolejny samochód. Jest to niewątpliwie korzyść dla tych, którzy chcą cieszyć się z nowego pojazdu co kilka lat.
Dla kogo jest leasing a wynajem długoterminowy?
Wynajem czy leasing to dwa różne sposoby finansowania samochodu. To, który okaże się korzystniejszy, zależy wyłącznie od Ciebie. To, co dla jednego będzie zaletą, dla drugiego okaże się wadą. A jaka jest różnica?
Leasing pozwala na tanie użytkowanie auta przy niskiej opłacie wstępnej. Po zakończeniu umowy możesz wykupić samochód za niską kwotę, jeśli taką opcję wybierzesz. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a także dla tych, którzy chcą cieszyć się większą swobodą w użytkowaniu pojazdem.
Natomiast wynajem długoterminowy sprawdzi się u kierowców, którzy nie chcą martwić się o opłaty eksploatacyjne związane z ubezpieczeniem czy serwisem. Decydując się na takie rozwiązanie, rezygnują z opcji wykupu auta i niższych rat na rzecz wygody i możliwości wymiany samochodu na kolejny wraz z zakończeniem umowy.
Leasing vs wynajem ? Decyzja należy do Ciebie. Warto jednak sprawdzić, jakie masz potrzeby i w jaki sposób chcesz korzystać z samochodu. Dzięki temu masz pewność, że Twoje pieniądze są dobrze zagospodarowane, a Ty masz to czego potrzebujesz.