Wiele osób zastanawia się nad możliwością rozpoczęcia pracy jako kierowca taksówki, korzystając z platform takich jak Bolt, Uber czy FreeNow. Jednym z kluczowych wyborów, przed którym stają przyszli taksówkarze, jest decyzja dotycząca pojazdu. Czy lepiej jest zakupić auto na własność, czy może wziąć leasing na taxi? Dowiedz się tego z naszego artykułu.


Spis treści:


1. Czy leasing taxi jest możliwy?
2. Leasing także dla kierowców Bolta, Ubera i FreeNow
3. Jakie warunki leasingu auta na taxi trzeba spełnić?
4. Jakie są zalety leasingu auta na taxi?
5. Podsumowanie

Czy leasing taxi jest możliwy?

Tak, leasing auta na taxi jest możliwy. Jest to praktyka często stosowana przez wiele firm działających w tej branży. Leasing pozwala na posiadanie floty bez konieczności ponoszenia dużych wydatków związanych z ich zakupem oraz utrzymaniem. Dodatkowo, wiele firm leasingowych oferuje specjalne umowy dostosowane do potrzeb firm taxi, które mogą obejmować takie aspekty jak ubezpieczenie czy odpowiednią pomoc drogową, dzięki czemu dana firma nie musi martwić się o pozostałe aspekty i formalności związane z posiadaniem samochodu.

Leasing także dla kierowców Bolta, Ubera i FreeNow

Warto jednak zauważyć, że leasing na taksówki nie jest dedykowany wyłącznie dla dużych firm taksówkarskich, ale mogą z niego skorzystać również jednoosobowe firmy, czyli kierowcy, którzy chcą podjąć się takiego zawodu w ramach platform takich jak Uber czy Bolt. Jest to spore ułatwienie dla tych, których nie stać obecnie na samodzielny zakup auta. Dzięki leasingowi mogą bowiem korzystać z niego i płacić przystępne comiesięczne raty.

Jakie warunki leasingu auta na taxi trzeba spełnić?

Warunki leasingu na taxi zależą od firmy leasingowej. Przeważnie jednak istnieje kilka aspektów, które trzeba spełnić. W zależności od leasingodawcy należą do nich zazwyczaj:


- zdolność kredytowa
- udokumentowanie stałego źródła dochodu
- współpraca z firmą taksówkarską lub np. z Uberem


Przede wszystkim przyszły leasingobiorca musi udokumentować stałe źródło dochodu. Oznacza to konieczność przedstawienia umów lub zaświadczeń potwierdzających współpracę z firmami taksówkarskimi, takimi jak Uber, Bolt czy FreeNow, lub innymi korporacjami. Mogą być potrzebne dokumenty księgowe, PIT-y lub wyciągi bankowe potwierdzające regularne dochody.


Samochody przeznaczone na taxi muszą spełniać określone standardy techniczne i prawne. Z tego powodu najczęściej wybierane są nowe lub stosunkowo młode pojazdy, które są w dobrym stanie technicznym. Wybierając samochód, pamiętaj o tym, że będzie on intensywnie użytkowany, a zatem wybierz model, który zapewni Ci największą niezawodność.


Przed podpisaniem umowy, auto musi przejść dodatkowy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów (SKP) i uzyskać wpis w dowodzie rejestracyjnym. W tym celu wymagane jest również wyposażenie auta w lampę taxi, apteczkę oraz koło zapasowe.


Co więcej, auto używane jako taxi musi być w pełni ubezpieczone. Polisy te muszą zawierać klauzulę taxi, co może wiązać się z ich wyższym kosztem.


A co z wkładem własnym? Jest to opłata, którą trzeba wpłacić przed rozpoczęciem umowy leasingowej. Zazwyczaj wynosi od 10% do 30% wartości samochodu, w zależności od firmy leasingowej i Twojej zdolności kredytowej.

Jakie są zalety leasingu auta na taxi?

Korzystanie z leasingu na taxi niesie ze sobą wiele zalet. Jakich? Przedstawiliśmy je w dalszej części.


Zacznijmy od tego, że dzięki leasingowi nie musisz decydować się na samodzielny zakup auta. Dzięki temu możesz płacić comiesięczne raty, aby korzystać z nowego samochodu w ramach prowadzenia swojej działalności. Co więcej, w zależności od wybranego rodzaju leasingu, na koniec umowy możesz wykupić auto lub zawrzeć nową umowę na inny pojazd.


Nie zapomnijmy również o optymalizacji podatków. W leasingu operacyjnym, który jest najczęściej wybierany przez taksówkarzy, cała opłata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodu, co przynosi dodatkowe korzyści podatkowe.

Podsumowanie

Leasing auta na taxi to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród taksówkarzy w Polsce. Nie obciąża zdolności kredytowej oraz umożliwia łatwe i szybkie uzyskanie nowego pojazdu.