Leasing samochodów używanych – co warto wiedzieć?

Osoba planująca zakup używanego samochodu nie jest skazana wyłącznie na kredyt albo płatność gotówką. Ma bowiem również alternatywę w postaci leasingu. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat leasingu używanego auta.

Na czym polega leasing samochodów używanych?

Leasing to forma zewnętrznego sfinansowania zakupu samochodu, choć finalnie leasingobiorca wcale nie musi decydować się na wykupienie na własność przedmiotu leasingu. Ma za to możliwość całkiem swobodnego korzystania z auta, płacąc za to comiesięczne raty leasingowe w umówionej wysokości. Obiektem finansowania może być używany pojazd. Ta forma leasingu nie różni się znacząco od leasingowania nowego auta. Polega na podpisaniu między leasingobiorcą a leasingodawcą cywilnoprawnej umowy leasingowej, w której obie strony określają jej warunki. Leasingodawca zobowiązuje się do zakupu konkretnego samochodu, a następnie oddania go klientowi do użytkowania. Leasingobiorca jest zobowiązany nie tylko do spłacania rat, ale zazwyczaj na początku także do zapłaty opłaty wstępnej albo czynszu inicjalnego.

Wiek samochodu a umowa leasingowa

Czy można leasingować dowolne auta używane? Leasing zwykle nie wprowadza ograniczeń pod względem marki czy rodzaju pojazdu, ale wymaga stosowania się do pewnych zasad w zakresie wieku auta. Duże firmy leasingowe jak Cofidis zazwyczaj trzymają się zasady, że maksymalny wiek samochodu na koniec umowy wynosi 12 lat. To oznacza, że np. 7-letni pojazd można wyleasingować na 5 lat.

Leasing aut używanych dla firmy

Wybór rodzaju leasingu zależy od oczekiwań leasingobiorcy, a także skutków finansowych. Firmy mogą więc zdecydować się na leasing operacyjny. To optymalna forma finansowania nawet dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT-u. Zgodnie z ustawą sami vatowcy mogą odliczyć natomiast od 50% do nawet 100% VAT-u, z kolei pozostałą kwotę w wysokości do 150 tys. zł mogą wpisać w koszty. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą rozważyć wykupienie pojazdu na osobę prywatną.