Zastanawiasz się, czy wziąć leasing na jednoosobową działalność gospodarczą? A może nawet nie wiedziałeś, że takie rozwiązanie jest możliwe w Twoim przypadku? Przeczytaj nasz artykuł, żeby przekonać się, jakie korzyści przynosi leasing na działalność gospodarczą i odkryć, czy jest to wybór dla Ciebie.
Spis treści:
- Jak działa leasing na firmę jednoosobową?
- Czy każda firma jednoosobowa może skorzystać z leasingu?
- Samochód osobowy w leasingu na firmę jednoosobową
- Leasing na działalność gospodarczą - korzyści dla przedsiębiorcy
- Podsumowanie
Jak działa leasing na firmę jednoosobową?
Leasing na firmę jednoosobową działa bardzo podobnie do leasingu dla spółek. To opłacalna forma finansowania działalności gospodarczej, a jednocześnie rodzaj dzierżawy pojazdu lub innego sprzętu. Co dokładniej można wziąć w leasing?
Najczęściej przedmiot umowy stanowią samochody. Warto jednak wiedzieć, że na tym nie kończą się możliwości oferowane przez leasing. Może on bowiem dotyczyć także komputerów, oprogramowań, sprzętów takich jak drukarki, a także mebli biurowych i maszyn produkcyjnych.
Jakie rodzaje leasingu są dostępne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Najczęściej wybieraną możliwością jest leasing operacyjny, który zapewnia swobodę i elastyczność małej firmie, ale dostępny jest również leasing finansowy. W tym przypadku trzeba jednak wykupić użytkowany sprzęt.
Czy każda firma jednoosobowa może skorzystać z leasingu?
Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność na rynku, zastanawia się, czy już od początku istnienia firmy mogą korzystać z leasingu. Jak wygląda ta kwestia?
Formalnie, jeśli chodzi o umowę leasingu, nie ma określonego wymaganego stażu firmy jednoosobowej - można się więc na niego zdecydować już od pierwszych dni działalności. W praktyce jednak, niektórzy leasingodawcy zastrzegają pewne ograniczenia i udzielają finansowania tylko przedsiębiorcom funkcjonującym na rynku już od jakiegoś czasu.Warto więc sprawdzić te warunki.
Leasingodawca nie weryfikuje też najczęściej sytuacji finansowej ani zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Dzięki temu formalności są prostsze, a cała procedura szybsza i może z niej skorzystać więcej firm.
Samochód osobowy w leasingu na firmę jednoosobową
Przedsiębiorca jednoosobowy może wziąć w leasing zarówno używany samochód osobowy, jak i zupełnie nowe auto. Pojazd jest wtedy w pełni do jego dyspozycji, mimo że to nadal leasingodawca pozostaje jego właścicielem.
Umowa leasingu samochodu jest zawierana na określony czas. Pojazd jest wtedy amortyzowany przez firmę, a przedsiębiorca terminowo opłaca raty leasingowe. Z kolei po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa, firma może wykupić użytkowany wcześniej samochód osobowy.
Warto pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczają się jedynie raty leasingowe, ale także wszystkie wydatki eksploatacyjne. W przypadku samochodów są to przede wszystkim koszty związane z paliwem, serwisem, wymianą opon czy też myjnią.
Leasing na działalność gospodarczą - korzyści dla przedsiębiorcy
Dlaczego firmy jednoosobowe tak chętnie sięgają po leasing? Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które pomaga im zainwestować w swój rozwój, szczególnie na początku działalności, gdy nie stać ich na duże wydatki.
Leasing na działalność gospodarczą optymalizuje podatki, ponieważ pozwala zaliczyć związane z nim wydatki do kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie - pomniejszyć podstawę opodatkowania. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia finansów.
Podatki to jednak nie wszystko, leasing gwarantuje też przedsiębiorcy wygodę i oszczędność czasu. Jest to odczuwalne szczególnie w przypadku samochodów, kiedy leasingodawca oferuje w pakiecie usługi dodatkowe, takie jak na przykład serwis czy wymiana opon. Przedsiębiorca nie musi się więc martwić szukaniem usługodawców.