Planujesz wziąć leasing, ale zastanawiasz się, na ile lat najlepiej podpisać umowę? Dowiedz się, jaki okres finansowania wybrać. To właśnie od niego zależy wysokość rat, kwota wykupu czy całkowity koszt leasingu. Poznaj minimalny i maksymalny okres leasingu, aby podjąć najlepszą decyzję.
Spis treści:
1.Na czym polega leasing?
2.Jaki jest minimalny okres leasingu?
3.Jaki jest maksymalny okres leasingu?
4.Jak wybrać odpowiedni leasing?
5.Podsumowanie
Na czym polega leasing?
Zanim przybliżymy, jaki jest maksymalny i minimalny okres leasingu, warto powiedzieć więcej o tej formie finansowania. Leasing pozwala na korzystanie z określonego środka trwałego, takiego jak samochód, maszyna czy sprzęt IT, bez konieczności jego natychmiastowego zakupu. Można powiedzieć, że jest to połączenie wynajmu z opcją wykupu.
W praktyce wygląda to tak, że Ty jako leasingobiorca płacisz miesięczne raty leasingowe za możliwość użytkowania danego przedmiotu. Ten zaś formalnie pozostaje własnością firmy leasingowej.
Po zakończeniu umowy leasingowej masz możliwość wykupienia przedmiotu umowy za ustaloną wcześniej kwotę wykupu lub zwrócenia go leasingodawcy. To rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie finansami. W zależności od wybranego rodzaju leasingu możesz odliczyć całość lub część raty leasingowej, optymalizując w ten sposób swoje podatki.
Jaki jest minimalny okres leasingu?
Minimalny okres leasingu różni się w zależności od rodzaju leasingu – operacyjnego lub finansowego. Nie bez znaczenia jest także rodzaj środka trwałego. Jak to wygląda w praktyce?
W leasingu operacyjnym minimalny czas trwania umowy jest związany ze stawką amortyzacji. Na przykład, jeśli leasingujesz samochód, minimalny okres leasingu wynosi 24 miesiące, co odpowiada 40% okresu amortyzacji. Z kolei w przypadku urządzeń i maszyn minimalny okres leasingu wynosi co najmniej 36 miesięcy. Natomiast leasing nieruchomości powinien trwać co najmniej 60 miesięcy.
Jaki jest maksymalny okres leasingu?
Jeśli interesuje Cię leasing na dłuższy okres, możesz spodziewać się niższych miesięcznych rat. Maksymalny okres leasingu dla większości przedmiotów wynosi zazwyczaj od 60 do 72 miesięcy, czyli od 5 do 6 lat.
Dlaczego niektórzy decydują się na tak długi okres? Wynika to z faktu, że im dłuższy leasing, tym niższe raty. Jeśli zatem nie spieszy Ci się z wykupem samochodu na własność, możesz wybrać takie rozwiązanie. Przykładowo, w przypadku samochodów osobowych maksymalny okres leasingu wynosi 72 miesiące. Dla maszyn i urządzeń standardowy czas to 60 miesięcy, a w niektórych przypadkach - 72 miesiące.
Jak wybrać odpowiedni leasing?
Skąd wiedzieć, jaka oferta leasingowa będzie dla Ciebie najlepsza? Na początku warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rozwiązań. Wyróżniamy tutaj leasing operacyjny i leasing finansowy.
Leasing operacyjny jest optymalny, kiedy chcesz korzystać z przedmiotu przez określony czas, a następnie zwrócić go leasingodawcy. W przypadku tego rozwiązania możesz odliczyć całą kwotę leasingu jako koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu cieszy się on tak dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Jeśli zaś zależy Ci na wykupie przedmiotu po zakończeniu umowy, leasing finansowy może być lepszym rozwiązaniem.
Co z okresem trwania leasingu? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, długość umowy leasingowej wpływa na wysokość rat i kwotę wykupu. Jeśli wolisz niższe miesięczne koszty, wybierz dłuższy okres leasingu. Z kolei krótki leasing pozwoli szybciej przejąć przedmiot na własność, ale wiąże się z wyższymi ratami.
A co, kiedy potrzebujesz zmiany? Dobrą wiadomością jest to, że istnieje możliwość wydłużenia lub skrócenia okresu leasingu. Decydując się na jego wydłużenie, możesz zmniejszyć swoje comiesięczne raty. Z kolei jego skrócenie pozwoli na szybkie stanie się właścicielem pojazdu. Pamiętaj jednak, że wymaga to poniesienia większych kosztów z racji skrócenia okresu leasingu.
Podsumowanie
Przed podjęciem decyzji o leasingu przemyśl, czy bardziej zależy Ci na niższych ratach i dłuższym okresie finansowania, czy na szybkim wykupie samochodu. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą, który pomoże Ci wybrać najlepszy okres leasingu dla Twojego biznesu.