Oprocentowanie kredytu samochodowego – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Przeszukując oferty kredytów samochodowych, baczną uwagę zwracamy na wysokość oprocentowania. Staje się ona ważnym czynnikiem decydującym o skorzystaniu z propozycji danego banku lub biura pożyczkowego. Należy mieć na uwadze fakt, że samo oprocentowanie kredytu samochodowego nie kończy listy kosztów związanych z uzyskaniem pożyczki. W niniejszym artykule opowiemy, co wpływa na oprocentowanie kredytu na samochód, a także jakie dodatkowe koszty pociąga za sobą kredytowanie auta. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych uzyskaniem jak najlepszej oferty kredytu na zakup pojazdu.

Oprocentowanie kredytu na samochód

Dla ubiegających się w banku o kredyt na samochód oprocentowanie będzie uzależnione od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz marży samej instytucji. O ile na pierwszy z wymienionych czynników, którego wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej, klient nie ma żadnego wpływu, o tyle drugi powinien go bardziej zainteresować. Może się bowiem zdarzyć, że wysokość marży da się nawet negocjować, szczególnie jeśli możemy się pochwalić wysoką zdolnością kredytową. Może się niestety okazać, że pozornie niskie oprocentowanie kredytu samochodowego w banku nie będzie miało przełożenia na całkowity koszt wsparcia finansowego. W grę wchodzi tutaj wiele innych czynników. Dlatego wybierając kredyt samochodowy należy kierować się wskaźnikiem RRSO jako podstawowym narzędziem porównawczym. RRSO jest procentowym wykazaniem całkowitego kosztu kredytu, wyrażonego w stosunku rocznym.

Kredytowanie auta – dodatkowe koszty

Kredytowanie auta to proces składający się z kilku etapów, a całkowity koszt kredytu samochodowego będzie w dużej mierze zależał od dodatkowych opłat wymaganych przez banki. Atrakcyjne oprocentowanie w bankach pełni funkcję wabika na klientów, jednak nie oznacza natychmiast, że kredyt w danej instytucji stanowi najbardziej atrakcyjną ofertę.

W kosztach kredytu na samochód oprocentowanie wyrażone będzie w skali roku, a prowizja jednorazowo. Mogą być też uwzględnione rozmaite opłaty dodatkowe czy obowiązek wykupu ubezpieczenia. Prowizja jest jedną z takich opłat, które należy uiścić jednorazowo na samym początku zawieranej umowy. Wysokość prowizji wynosi zazwyczaj 5-7% całkowitej wartości kredytowanego pojazdu. Kredyt samochodowy pociąga za sobą konieczność wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń OC i AC, a także cesję prawa do odszkodowania na rzecz banku.

Po podsumowaniu wszystkich opłat dodatkowych, może się nagle okazać, że rzeczywiste roczne oprocentowanie kredytu na samochód w banku wyniesie znacznie więcej, niż na początku przewidywaliśmy. Dlatego wiele osób poszukuje alternatywy dla oferty kredytowej banku, ceniąc sobie transparentność zapisów umowy i większe możliwości negocjacji warunków spłaty. Wybierając kredyt samochodowy wiemy, że oprocentowanie stanowi tylko część kosztów, i warto to mieć na uwadze podczas analizy ofert banków.

Kredytowanie auta za pośrednictwem banku nie jest jedyną metodą finansowania zakupu pojazdu. Koszt kredytu samochodowego na rynku pozabankowym bardzo często jest taki sam lub niższy, niż w ofertach banków. Przykładowo, kredyt na samochód  w Cofidis ustala RRSO na poziomie 17%, co stanowi bardzo dobry wynik. Oprocentowanie kredytu na samochód w ramach usług pozabankowych podlega negocjacjom, a ilość opłat dodatkowych jest zdecydowanie mniejsza. Świadomość tej różnicy pozwala lepiej podejść do decyzji o zaciągnięciu kredytu na samochód, a także podjąć chłodną analizę dostępnych ofert.