Co zrobić żeby otrzymać leasing?
Chcesz otrzymać leasing? Sprawdź, jakie masz szanse dzięki zdolności leasingowej. Jakie informacje sprawdza leasingodawca? Jakie warunki trzeba spełnić? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Co to jest zdolność leasingowa?
Leasing w Cofidis jest ofertą finansowania samochodów skierowaną do przedsiębiorców. Liczne korzyści podatkowe oraz niski wkład własny sprawiają, że taka opcja jest opłacalna dla wielu firm.
Zanim jednak leasingodawca przekazuje przedsiębiorcy kluczyki, sprawdza jego zdolność leasingową. Czym ona jest? Jest to nic innego jak weryfikacja wiarygodności potencjalnego leasingobiorcy. W ten sposób firma leasingowa ocenia ryzyko, z jakim związane jest przyznanie leasingu nowemu klientowi.
Zdolność leasingową najłatwiej jest porównać do zdolności kredytowej. Jest to możliwość spłaty zadłużenia przed osobę wnioskującą o kredyt. Określa prawdopodobieństwo, z jakim klient będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania, czyli – mówiąc inaczej – spłacać raty w terminie. Obliczenie zdolności kredytowej przez bank ma miejsce w każdym przypadku, bez względu na rodzaj, wielkość czy czas trwania udzielanego finansowania. Jak się zaraz przekonasz, leasingodawca sprawdza podobne czynniki po otrzymaniu wniosku o przyznanie leasingu. Sprawdź, czy masz szansę na podpisanie umowy.
Jak obliczana jest zdolność leasingowa?
Finansowanie pojazdów w leasingu odbywa się przeważnie w procedurze uproszczonej. W jej przypadku formalności są ograniczone do podstawowych dokumentów. Na zdolność leasingową wpływają takie czynniki jak:
- czas prowadzonej działalności przez firmę na rynku;
- majątek, obroty i zysk firmy;
- zadłużenia.
Dowiedz się, co to dla Ciebie oznacza.
Leasing a staż działalności
Masz firmę od niedawna? Możesz nie otrzymać leasingu. Staż firmy jest jednym
z podstawowych czynników do sprawdzania zdolności leasingowej. Trzeba jednak podkreślić, że poszczególni leasingodawcy mogą mieć w tej kwestii różną politykę. Jeden z nich może finansować tylko te firmy, które istnieją co najmniej rok. Drugi zaś przyzna leasing przedsiębiorcy, który założył działalność dzień wcześniej. Większość z nich oczekuje jednak min. 6 miesięcy działania firmy. Przed złożeniem wniosku warto zatem sprawdzić warunki wybranego leasingodawcy.
Dane finansowe
Majątek i obroty to kluczowa kwestia w zdolności leasingowej. Dzięki niej leasingodawca wie, czy firma ma środki do spłaty zobowiązania. Możliwe, że przedsiębiorca zostanie poproszony o dokumenty na temat majątku przedsiębiorstwa, a także obrotów. Nie bez znaczenia jest też zysk firmy. Przyjęło się uznawać, że nie powinien on być niższy niż 12 rat leasingu.
Historia w bazach
Podczas sprawdzania zdolności leasingowej sprawdzana jest także historia kredytowa w BIK oraz ewentualne zadłużenie przedsiębiorstwa. Leasingodawca sprawdza firmę w takich bazach jak:
- BIK;
- BIG;
- KRD.
Negatywny wpis w jednej z baz może spowodować odmowę przyznania leasingu?. Przed złożeniem wniosku warto zatem uregulować bieżące zaległości. Na zdolność leasingową wpływają nie tylko długi, ale również opóźnienia w spłatach. Starając się o leasing, weź pod uwagę swoją dotychczasową historię kredytową.