Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Masz nowy samochód? Musisz go zarejestrować w urzędzie. Dotyczy to również aut używanych, zabytkowych i z zagranicy. Sprawdź, ile kosztuje rejestracja samochodu oraz jakich dokumentów potrzebujesz.
Rejestracja samochodu – obowiązek, o którym nie możesz zapomnieć.
Masz nowy samochód? Musisz go zarejestrować w urzędzie. Dotyczy to również aut używanych, zabytkowych i z zagranicy. Sprawdź, ile kosztuje rejestracja samochodu oraz jakich dokumentów potrzebujesz.
Jak zarejestrować samochód?
Rejestracji pojazdu możesz dokonać w wydziale komunikacji w urzędzie miasta, dzielnicy lub w starostwie powiatowym. Lokalizacja urzędu zależy od Twojego miejsca zamieszkania.
Jeśli zatem na stałe mieszkasz w Warszawie, ale jesteś zameldowany na Śląsku, możesz udać się do urzędu w stolicy. Warto zabrać ze sobą umowę najmu, umowę o pracę lub akt notarialny, który potwierdzi, że mieszkasz w Warszawie. Aby uniknąć kolejek i bitw o numerek, możesz złożyć wniosek o rejestrację samochodu online. Zrobisz to na stronie internetowej odpowiedniego urzędu lub w Biuletynie Informacji Publicznych. W takim przypadku dokumenty wyślesz jako załączniki i wypełnisz wniosek elektroniczny.
Jakich dokumentów potrzebujesz?
Wiesz już, gdzie możesz zarejestrować samochód. Przejdźmy zatem do tego, czego będziesz w tym celu potrzebował. Chyba nie chcesz odejść z urzędu z pustymi rękami? Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę podstawowych dokumentów. Przydadzą Ci się one niezależnie od tego, czy rejestrujesz nowe lub używane auto. Oto one:
- wniosek o rejestrację samochodu;
- dowód osobisty / paszport;
- odpis z KRS (lub z CEIDG jeśli prowadzisz firmę);
- umowa kupna-sprzedaży / umowa darowizny / faktura / orzeczenie sądu;
- dokument poświadczający wcześniejsze zarejestrowanie;
- zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym (jeśli nie ma zapisu o aktualnym terminie kolejnego badania w dowodzie rejestracyjnym);
- ważna polisa OC.
To tyle z dokumentów podstawowych. Zanim przejdziemy do aut nowych, używanych
i z zagranicy, zwróćmy uwagę na dokument pełnomocnictwa. Jest on wymagany, jeśli
to nie Ty składasz wniosek o rejestrację samochodu, a Twój pełnomocnik. W takim przypadku opłata skarbowa wynosi 17 zł.
Inflacja w Polsce – jakie niesie ze sobą skutki?
Inflacja występuje w Polsce w różnych odstępach czasu. Wiele osób zapewne pamięta sytuację na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Wtedy wynosiła ona nawet 685%. Chociaż obecnie jej wskaźniki są znacznie niższe, wielu Polaków i tak obawia się o swój majątek. Jakie skutki niesie rosnąca inflacja? Oto kilka z nich:
- osłabienie gospodarcze;
- zmniejszona liczba inwestycji gospodarczych;
- spadek wartości waluty;
- większe wydatki dla różnych towarów i usług;
- wzrost kosztów zobowiązań bankowych;
- zubożenie społeczeństwa.
Jak chronić się przed inflacją?
Kiedy spada wartość złotówki, pieniądze na koncie mają coraz mniejszą siłę nabywczą. W efekcie możemy kupić mniej towarów i usług. Jak się przed tym chronić? Aby zabezpieczyć pieniądze przed inflacją, warto przyjrzeć się różnym metodom oszczędzania. W tym celu sprawdzą się lokaty lub konta oszczędnościowe. Nawet jeśli ich oprocentowanie jest niższe niż wskaźnik inflacji, ulokowane na nich pieniądze nie stracą tak dużo, jak przypadku gromadzenia ich na koncie bieżącym.
Osoby, które mają wiedzę finansową, mogą skorzystać z możliwości inwestowania np. w obligacje skarbowe, które są indeksowane inflacją. Oprócz tego jako inwestorzy mogą kupować akcje na giełdzie, kruszce oraz różne dobra, których wartość rośnie.
Wskaźniki cen towarów i usług zależą od wielu czynników w kraju i na arenie międzynarodowej. Kiedy rośnie inflacja, to znak, że wartość pieniądza w naszym portfelu będzie słabnąć i zaciśnięcie pasa nie wystarczy, aby uchronić się przed jej skutkami. Świadome oszczędzanie, rozważne inwestowanie w rozwój swoich kompetencji będą kluczowe w tym okresie.