RRSO a oprocentowanie
W ostatnim odcinku naszego cyklu podpowiadaliśmy, co powinieneś przeanalizować wybierając optymalny dla siebie system spłat kredytu samochodowego. Musisz mieć świadomość, że korzystając ze wsparcia instytucji finansowej należy zwrócić jej zarówno pożyczone środki jak i ponieść wszystkie dodatkowe koszty związane z udzieleniem kredytu. Zatem istotna będzie dla Ciebie informacja, jaka jest łączna kwota do zapłaty. Informuje o tym wartość RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
RRSO – czym jest?
RRSO to całkowity koszt kredytu, jaki poniesiesz, wyrażony w formie wartości procentowej całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wartość RRSO obejmuje wszystkie opłaty,
w tym:
- koszt odsetek,
- opłaty manipulacyjne i przygotowawcze,
- prowizja,
- ubezpieczenie,
- koszt usług dodatkowych
Różnica pomiędzy oprocentowaniem a RRSO
Pamiętaj, że RRSO jest czymś innym niż oprocentowanie. Oprocentowanie nie jest tym samym, co RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO uwzględnia łączny koszt kredytu, wraz z wysokością oprocentowania w skali roku. Oprocentowanie jest wartością procentową, podawaną w skali roku, która ukazuje stopę oprocentowania, według której będą naliczane odsetki od udostępnionego kapitału. Oprocentowanie naliczane jest od kapitału, który pozostaje po spłacie każdej kolejnej raty. Zatem z każdą ratą część odsetkowa się zmniejsza. Wydawać się może, że korzystnie jest uzyskać jak najniższy wskaźnik RRSO. Pamiętaj jednak, że na jego wysokość wpływa też czas, w jakim będziesz spłacać zobowiązanie. Wartość RRSO będzie tym niższa, im dłuższy będzie okres kredytowania. Jednocześnie im dłuższy czas kredytowania, tym większy całkowity koszt Twojego kredytu. Przeanalizuj zatem dokładnie swoje możliwości spłaty w kontekście oferty kredytowej, by wybrać optymalne dla siebie warunki.