Umowa sprzedaży auta – co powinno się w niej znaleźć?
Zawarcie umowy sprzedaży samochodu chroni interesy obu stron. Dlatego warto zawrzeć w niej istotne informacje. Czego nie może w niej zabraknąć? Jakie formalności trzeba dopełnić przy sprzedaży i zakupie auta? Sprawdź to!
Dlaczego umowa sprzedaży samochodu jest tak ważna?
Chociaż przepisy nie przesądzają o tym, w jakiej formie ma być sporządzona umowa sprzedaży samochodu, nie należy jej bagatelizować. Dlaczego? Ponieważ chroni interesy obu stron.
Wyobraź sobie, że sprzedajesz auto, ale nie podpisujesz umowy sprzedaży. O tym fakcie nie zdążyłeś także poinformować Wydziału Komunikacji. Nagle okazuje się, że Twój pojazd brał udział w przestępstwie. Policja się z Tobą kontaktuje, ale Ty nie masz żadnych dowodów na to, że auto nie należało wtedy do Ciebie.
Brak umowy sprzedaży samochodu działa także na niekorzyść kupującego. Na dokumencie bowiem znajdują się informacje o tym, że pojazd nie jest obciążony zastawem ani postępowaniem. Ponadto umowa zawiera informacje o bezwypadkowości i spełnianiu warunków technicznych. Bez tego nie wiesz, czego możesz się spodziewać po pojeździe.
Co powinna zawierać umowa sprzedaży auta?
To pytanie wcale nie jest bezzasadne. Zarówno sprzedający, jak i kupujący powinni wiedzieć, co zawiera prawidłowa umowa sprzedaży auta. Nie wystarczą bowiem dane osobowe i podstawowe informacje o samochodzie. Na co należy zwrócić uwagę?
Umowa sprzedaży pojazdu powinna zawierać:
- dokładną datę (w tym godzinę) i miejsce sprzedaży;
- dane osobowe kupującego i sprzedającego;
- informacje na temat samochodu: marka, model, rok produkcji, numer VIN;
- dane na temat aktualnego przebiega;
- cenę przejazdu;
- informacja o spełnianiu warunków technicznych;
- oświadczenie o bezwypadkowości;
- informacja o liczbie wydanych kluczyków;
- oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu przez kupującego;
- inne istotne informacje dotyczące pojazdu;
- czytelne podpisy obu stron.
O czym warto pamięć?
Spisanie umowy sprzedaży auta to nie koniec formalności, jakie czekają zarówno na sprzedającego, jak i kupującego. Podpisany dokument będzie bowiem podstawą do dalszych formalności. Osoby, które nabywają lub sprzedają auto muszą pamiętać o:
- podatku PCC;
- ubezpieczeniu OC;
- przerejestrowaniu auta.
Podatek PCC
Kiedy kupujesz samochód od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, spada na Ciebie obowiązek zapłaty PCC. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. W 2023 roku wynosi on 2% wartości pojazdu. Na jego opłacenie i złożenie deklaracji PCC-3 w Urzędzie Skarbowym masz 14 dni od podpisania umowy kupna samochodu.
Podatku PCC nie trzeba jednak płacić, kiedy wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 złotych. Nie należy jednak zaniżać ceny pojazdu w umowie. Urząd Skarbowy może bowiem sprawdzić, czy podana kwota jest prawidłowa i zażąda wyjaśnień.
Przerejestrowanie auta
Po podpisaniu umowy strony mają 30 dni na rejestrację pojazdu (kupujący) i zgłoszenie zbycia auta (sprzedający) w wydziale komunikacji, pod który podlegają. Za przekroczenie terminu w obu przypadkach grozi kara w wysokości do 1000 zł.
Przerejestrowanie auta odbywa się w Wydziale Komunikacji. Można to zrobić na miejscu lub online. Weź ze sobą umowę sprzedaży, dowód osobisty, tablice rejestracyjne i pozostałe dokumenty związane z autem.
Ubezpieczenie OC
Kolejną ważną kwestię w przypadku zawarcia umowy sprzedaży samochodu jest ubezpieczenie OC. Jego posiadanie w Polsce jest obowiązkowe. Dlatego należy zadbać o to, aby nie doszło do braku ciągłości ubezpieczenia. Grożą bowiem za to wysokie kary.
Zbywca ma obowiązek, poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni od podpisania umowy sprzedaży auta. Kupujący zaś może przejąć dotychczasową polisę lub zdecydować się na inną. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może zmienić wysokość dotychczasowych składek i zaproponować inne warunki.
Umowa sprzedaży auta jest dokumentem, na którego podstawie możesz dochodzić swoich praw. Niezależnie od tego, czy jest kupcem, czy zbywcą, zadbaj o to, aby była sporządzona dokładnie.