Leasing to popularna metoda finansowania m.in. samochodów, z której korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Podejmując decyzję o leasingu, otrzymujemy prawo do użytkowania pojazdu za ustaloną regularną opłatą. Co jednak, kiedy zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę leasingu? Z czym się ona wiąże i jakie idą za tym konsekwencje? Przyjrzymy się temu w dalszej części artykułu.

Spis treści:

  1. Czym jest leasing i jakie rodzaje leasingu wyróżniamy?
  2. Na czym polega wcześniejsza spłata leasingu?
  3. Wcześniejsza spłata leasingu finansowego
  4. Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego
  5. Alternatywne rozwiązania przedterminowej spłaty leasingu
  6. Podsumowanie

Czym jest leasing i jakie rodzaje leasingu wyróżniamy?

która pozwala na ich korzystanie bez konieczności natychmiastowego zakupu. Taka umowa zakłada, że leasingodawca posiada przedmiot, natomiast leasingobiorca płaci za jego użytkowanie regularne raty przez umówiony czas.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu:

 

Operacyjny - Leasingodawca zachowuje własność przedmiotu leasingu przez cały czas trwania umowy oraz po jej zakończeniu. Natomiast leasingobiorca może, ale nie musi wykupić samochód, po skończonym okresie. Co więcej, koszty leasingu operacyjnego mogą być odliczane jako koszty uzyskania przychodu. Z tego powodu jest to często wybierana opcja przez przedsiębiorców;

 

Finansowy - Leasingobiorca zobowiązuje się do zapłaty całkowitej wartości przedmiotu plus opłat za finansowanie, rozłożonych na cały okres umowy. Na koniec umowy staje się on właścicielem przedmiotu leasingu. W leasingu finansowym leasingobiorca amortyzuje przedmiot leasingu i zalicza tylko odsetkową część rat do kosztów uzyskania przychodu.

Na czym polega wcześniejsza spłata leasingu?

Wcześniejsza spłata leasingu polega na uregulowaniu wszystkich zobowiązań przed końcem trwania umowy. Umożliwia wcześniejsze przejęcie własności przedmiotu lub rezygnację z niego. Tym samym możesz otrzymać umowę na nowy samochód. Warto jednak upewnić się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne.

I chociaż wcześniejsza spłata leasingu nie wpływa bezpośrednio na kwestie podatkowe, mogą być z nią związane inne koszty, takie jak opłaty manipulacyjne. Różnią się one w zależności od warunków określonych przez firmę leasingową.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj leasingu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda wcześniejsza spłata w przypadku leasingu finansowego i operacyjnego.

Wcześniejsza spłata leasingu finansowego

Przedterminowa spłata leasingu finansowego nie jest zwykle kłopotliwym procesem, a dodatkowo jest możliwa w dowolnym momencie trwania umowy. W przypadku wcześniejszej spłaty, leasingobiorca zobowiązany jest do pokrycia wartości wcześniej ustalonych rat. Warto jednak upewnić się, czy Twoja umowa nie przewiduje dodatkowych opłat w przypadku wcześniejszej spłaty.

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny wygląda inaczej ze względu na charakter takiej umowy. Zgodnie z ustawą podatkową, wcześniejsze rozwiązanie umowy z wykupem samochodu osobowego jest możliwe po upływie 40% normatywnego okresu amortyzacji. Ten zaś wynosi najczęściej 2 lata.

Kiedy minie czas amortyzacji, możesz spłacić leasing, wraz z ustaloną wcześniej ceną wykupu auta. Kwota wykupu jest ustalana na podstawie wyceny rzeczoznawcy, nie uwzględniając wtedy wartości już spłaconych rat. Dodatkowo może pojawić się opłata manipulacyjna lub inne koszty zawarte w umowie.

Alternatywne rozwiązania przedterminowej spłaty leasingu

Co jeśli nie wcześniejsza spłata leasingu? Innym rozwiązaniem jest cesja. Jest to przeniesienie umowy na inną firmę lub osobę prywatną, która przejmie obowiązek spłaty rat. Kolejnym przykładem jest podnajem przedmiotu leasingu innej firmie, aby otrzymać w ten sposób środki na pokrycie rat.

Podsumowanie

Wcześniejsza spłata leasingu w niektórych okolicznościach może być dla nas opłacalna. Dzięki niej bowiem możemy szybciej otrzymać auto na własność lub zdecydować się na nowe. Warto jednak podjąć taką decyzję w sposób przemyślany. W zależności bowiem od czasu trwania umowy oraz rodzaju leasingu nie zawsze wcześniejsza spłata będzie dla nas korzystna. Dobrze jest zatem sprawdzić warunki umowy i dowiedzieć się więcej u swojego leasingodawcy.