Zawieszenie działalności a leasing – co powinieneś wiedzieć?
Chociaż wszyscy przedsiębiorcy chcą tego uniknąć, niekiedy jest to jedyne dobre rozwiązanie. Zawieszenie działalności nie oznacza, że spada z nas obowiązek płacenia rachunków czy rat za sprzęt. Wciąż jednak możemy liczyć na korzyści podatkowe. Z czym wiąże się zawieszenie działalności a leasing? Czy wciąż trzeba go płacić? A może warto z niego zrezygnować? Dowiedz się z naszego poradnika.
Na czym polega zawieszenie działalności?
Bywa tak, że Twoja firma nie działa tak prężnie, jak zakładałeś. Za mało zamówień, za duże koszty - przyczyn może być wiele. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie musisz od razu się poddawać i zamykać firmę. Zamiast tego możesz zdecydować się na jej zawieszenie. Na czym ono polega? Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej? Jaka sama nazwa wskazuje, zawieszenie działalności gospodarczej to chwilowe wstrzymanie pracy firmy. Możesz się na nie zdecydować na minimum 30 dni, a maksymalnie na 24 miesiące. Po tym czasie zdecydujesz, czy chcesz wznowić, czy zlikwidować działalność Zdecydowanie się na takie rozwiązanie może być pomocne, kiedy Twoja firma nie jest w najlepszej sytuacji finansowej. Zawieszenie działalności zwalnia Cię bowiem z płacenia podatku dochodowego i składek ZUS.
Zawieszenie działalności a koszty przychodów.
Czy wiesz, że możesz odliczać od podatku koszty, które wciąż ponosisz? Dotyczy to tych wydatków, które wynikają ze wcześniejszych zobowiązań i są niezbędne dla Twojej firmy w czasie zawieszenia. Może to być nie tylko leasing, ale czynsz za lokal, rachunki za media, telefon czy Internet. Kiedy decydujesz się na odliczenie kosztów podczas zawieszenia działalności, nie zrobisz tego tak, jak dotychczas. Tego rodzaju rozliczenia możesz wykonać w pierwszym okresie rozliczeniowym po odwieszeniu lub podczas rozliczeń rocznych.
Zawieszenie działalności gospodarczej a leasing samochodu
Jeśli masz auto w leasingu i decydujesz się na zawieszenie działalności, zastanów się, co chcesz zrobić dalej. W przeciwieństwie do składek na ZUS i PIT wciąż trzeba płacić miesięczne raty. Co robić, kiedy brakuje Ci na nie środków?
Przedwczesne rozwiązanie umowy
Jest to jedna z pierwszych opcji, jaka przychodzi do głowy przedsiębiorcom. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest ona najlepsza. Leasing a zawieszenie działalności nie zwalnia z warunków umowy. Kiedy chcesz ją zerwać, pamiętaj, że przyjdzie Ci zapłacić nie tylko pozostałe raty. Dojdzie do tego prowizja, kara umowna czy odsetki. Co więcej, decydując się na wcześniejszy wykup, weź pod uwagę czy opłata nie będzie wyższa niż wartość samochodu.
Cesja leasingu
Inną popularną opcją jest cesja leasingu. Jeśli masz możliwość przepisania umowy na inną firmę, unikniesz dodatkowych kosztów związanych ze wcześniejszym wykupieniem samochodu. W takim wypadku pozostałe raty będą spłacane przez nowego leasingobiorcę, który uzyska także prawo do korzystania z auta.
Kontynuowanie umowy leasingu a zawieszenie działalności gospodarczej
Jeszcze częściej można spotkać się z kontynuowaniem umowy podczas zawieszenia działalności gospodarczej. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze. Dlaczego? Jak pamiętasz, wciąż możesz odliczać koszty od podatku. Nie inaczej jest w przypadku leasingu. Twoje możliwości zależą od rodzaju leasingu.
Rodzaj leasingu a zawieszenie działalności gospodarczej
Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu. Ten, który posiadasz, decyduje o sposobie rozliczania kosztów.
- Leasing operacyjny – w tym przypadku prawo własności samochodu jest po stronie leasingodawcy. To on również dokonuje wszelkich odpisów amortyzacyjnych. Z tego powodu nie masz możliwości ujęcia ich w swoich kosztach. Możesz za to rozliczyć miesięczne raty oraz podatek VAT.
- Leasing finansowy – decydując się na leasing finansowy, zyskujesz prawo do odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT płacisz za całość z góry przy pierwszej racie. W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej możesz rozliczyć część odsetkową raty.
Leasing a zawieszenie działalności co może stwarzać dodatkowe problemy?
W wielu przypadkach warto wybrać dalsze korzystanie z finansowania auta, aby odliczać koszty od podatku. Po wznowieniu działalności możesz dokonać wszelkich rozliczeń. Zanim podejmiesz taką lub inną decyzję, dobrze się zastanów lub skorzystaj z pomocy doradców.